Himaláje
Všadeprítomnosť svätých mužov „sádhuov“ počas najväčšieho hinduistického sviatku Dašain; spaľovanie mŕtvych na ghátoch najposvätnejšieho miesta Pašupatináth pri rieke Bágmatí; jedinečný Bhaktapur, mesto zapísané do svetového dedičstva UNESCO či „opičí chrám“ Svajambhúnáth, to všetko tvorí neopakovateľný a jedinečný zážitok pre našinca, ktorý sa ocitne v týchto končinách. Obrovskú rozlohu a „netradičné“ rozmery Nepálu si uvedomíte pri prekonávaní vzdialeností medzi jednotlivými miestami, ale aj pri prekonávaní výškových rozdielov na ceste k čínsko–nepálskej hranici. Pár krát sa ocitnete v priesmykoch vo výške nad 5 000 m, v prípade priazne počasia uvidíte najvyššie hory sveta, osemtisícovky Mt. Everest, Čo Oju, Lhoce, Manáslu. Na ceste k nepálskym hraniciam míňate mestá Tingri, Njalam vo výške 3800 m, aby ste vzápätí na úseku do Žangmu, čo je vzdialenosť okolo 40 km, klesli o 2 000 m! Krkolomná cesta so samými ostrými serpentínami je vysekaná v skale a vedie v zlome, ktorý sa vytvoril pri vrásnení v období keď vznikali Himaláje. Je lepšie keď do rokliny napravo od vás ani nevidíte. Na cestu, ktorá je práve v rekonštrukcii, sa zo skál nad vami valia mnohé vodopády, na viacerých miestach sú napadané balvany a hromady zosunutého kamenia a hliny. Niekde je táto časť cesty príznačne označovaná aj ako Brána pekiel. Inakade sa však do Nepálu nedostanete. Mení sa ráz krajiny. Svahy hôr začínajú byť pokryté bujnou tropickou vegetáciou, všetko je zelené, v údolí sa vinie divoká rieka napájaná z masívov obrovských hôr.Pred samotnou hranicou ktorú prekročíte po príznačne nazvanom „Moste priateľstva“pešo, panuje tak ako všade v Nepále neskutočný hurhaj a chaos, trúbiace autá a motorky sa predierajú pomedzi ľudí a vy spolu s nosičmi vašej batožiny dávate pozor aby ste bez úhony dorazili na nepálsku stranu do Kodari.Nová republika na úpätí Himalájí
Tibet a Nepál – dve krajiny, síce oddelené hradbou najvyšších hôr sveta, prepojené však mnohými spoločnými rysmi, históriou, kultúrou ale najmä náboženstvom.
Nepál, donedávna jediné hinduistické kráľovstvo na svete, od 27.decembra 2007 Federálna demokratická republika. Dlhé obdobie nepokojov, občianskej vojny a aktivity maoistických skupín malo za následok pád konštitučnej monarchie a kráľ Gjánéndra Bír Bikram Šáh sa vzdal vlády nad krajinou. V najbližšom období v tomto roku by mala byť po uskutočnení prvých volieb ustanovená nová vláda, ktorá bude zpravovať krajinu. Hlavné mesto je Káthmándú a práve tam vás dovedie cesta, po ktorej ste zostúpili z majestátnych Himalájí, oddeĺujúcich Tibet od Nepálu. Príchod do Káthmándú v podvečer, v čase dopravnej špičky, je pre Európana dosť šokujúci, všade vládne nepredstaviteľný chaos, autá, autobusy, motorky a rikše sa predierajú jeden cez druhého, všetko a všetci trúbia, a do toho celkového zmätku ešte vstupujú chodci... Pravidlá cestnej premávky určuje sila klaksónu a drzosť vodiča... Neviem si predstaviť že by som tu mal teraz sedieť za volantom auta a snažil sa niekam dopraviť. V októbri práve prebiehajú prípravy na najväčší, dvojtýždňový hinduistický sviatok Dašain, konaný počesť bohyne Durgy. Tak ako buddhizmus aj hinduizmus prebral mnoho prvkov z minulých animistických a šamanských nábožestiev, a tak aj tento sviatok je sprevádzaný množstvom krvi obetovaných zvierat. Počas noci malo byť na hlavnom námestí pred vyobrazením čierneho šesťrukého boha Kála Bhairaba, (spodobenie Šivu – ničiteľa), obetovaných 108 kráv, 108 oviec, 108 kurčiat ..... Nič pre jemnocitné povahy! Ulice Káthmándú sú preplnené ľuďmi, všade niekto niečo predáva, uličky vedúce na ústredné námestie Darbár pripomínajú jedno obrovské trhovisko, len s námahou sa pretláčate cez pestrofarebný dav ľudí, medzi ktorými sa predierajú trúbiace motorky a vyzváňajúce rikše. Pri prejavení záujmu o akýkoľvek tovar v pouličnej ponuke máte problém zbaviť sa neodbytného predajcu, ktorý vo vidine možného predaja nelení vás doprevádzať a presvedčovať hodný kus cesty. Pokiaľ máte pevné nervy a patričnú výdrž, podarí sa vám častokrát v závere zjednať „vyvolávaciu“ cenu.
Zdroj: https://www.geo-magazin.sk/geo-sezona/nova-republika-na-upaeti-himalaji